Simona Halep a rupt colaborarea cu Patrick Mouratoglou după cazul de dopaj

1 min read

Simona Halep a încheiat colaborarea cu Patrick Mouratoglou începută în 2022. A anunțat că nu mai lucrează cu antrenorul respectiv pentru că încrederea ei e zdruncinată.

Halep a spus că a rupt legătura cu Mouratoglou și echipa sa și dorea ca tehnicianul să-și recunoască mai devreme vina în cazul ei de dopaj.

Românca a fost testată pozitiv cu Roxadustat, un supliment recomandat de echipa lui Patrick Mouratoglou, și a primit o suspendare de patru ani.

Simona Halep a rupt colaborarea cu Patrick Mouratoglou

A făcut apel la TAS, Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, cazul urmând a fi analizat în februarie 2024.

Dacă suspendarea de patru ani e păstrată, atunci Simona Halep ar putea reveni pe teren în octombrie 2026, la 35 de ani.

„Am încetat să mai lucrez cu Academia (lui Patrick Mouratoglou – n.r.) de ceva timp. Mereu am avut încredere, iar acum încrederea mea este zdruncinată. Pe viitor, nu știu cum va fi, dacă voi mai putea avea…

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *