O maratonistă OLIMPICĂ din Uganda a fost UCISĂ cu bestialitate de partener. Cazul a ȘOCAT autoritățile din două țări
1 min read
Rebecca Cheptegei a decedat joi într-un spital kenyan după ce mai multe zile s-a luptat pentru viața sa. Sportiva a fost stropită cu benzină și incendiată de partenerul ei de viață.
În vârstă de 33 de ani, sportiva a concurat cel mai recent la Jocurile Olimpice din Paris, unde s-a clasat pe locul 44, relatează Reuters. Nu se știe exact motivul pentru care Rebecca Cheptegei a fost incendiată de iubitul său cu benzină, însă cert este că a suferit arsuri pe 75% din corp.
Atacul s-a produs duminică și de atunci, atleta a luptat pentru viața sa. Din păcate, organele interne au cedat și a fost deconectată de la aparate. La aflarea veștii, mesajele de condoleanțe au curs la adresa sportivei.
„Am aflat despre moartea tristă a sportivei noastre olimpice, Rebecca Cheptegei. Fie ca sufletul ei blând să se odihnească în pace și condamnăm cu fermitate violența împotriva femeilor. Acesta a fost un act laș și lipsit de sens care a dus la pierderea…