Eșec cu Germania la HANDBAL feminin și adio Paris 2024!

1 min read

Prima reprezentativă de handbal feminin a României a fost învinsă joi, la Herning, de naționala Germaniei, scor 24-22 (9-12), în prima partidă din grupa principală a Campionatului Mondial.

România a ratat orice şansă la sferturi şi, implicit, la calificarea la turneele preolimpice. Căpitanul Cristina Neagu a jucat primele minute la CM, după perioada de recuperare în urma unei accidentări la genunchi.

Eșec cu Germania la HANDBAL feminin și adio Paris 2024! Nu suntem în primele 8 echipe ale lumii

Jucătoarele pregătite de Florentin Pera au făcut o primă repriză foarte bună și au condus la pauză cu scorul de 15-12, două dintre goluri fiind marcate de Cristina Neagu, cea care a bifat astfel primele minute la acest turneu final, dar în partea secundă au ratat extrem de multe șanse, portarul advers fiind într-o formă de zile mari, și au fost nevoite în cele din urmă să se recunoască învinse.

Principalele marcatoare ale României au fost…

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *