Acest concurs nu este egal și just
1 min read
Eduard Novak a anunţat, joi, pe pagina sa de socializare, că nu va concura vineri la Jocurile Paralimpice de la Paris. El a precizat de ce se retrage din sportul paralimpic, considerând că “nu mai este pentru oamenii cu dizabilităţi”.
“M-am gândit foarte bine la concursul de maine, cursa de fond cu cele două categorii – C5 şi C4 – comasate. Din totalul de 26 de sportivi de la start, doar 3 sunt sportivi cu proteză. Cred că acest sport nu se mai poate numi paracycling, mă simt în plus şi consider că acest concurs nu este egal şi just în niciun fel. Tocmai de aceea, cu părere de rău vă anunţ că mâine nu voi mai lua startul. Mă retrag din cursă şi mă retrag oficial şi din acest sport care nu mai este pentru oamenii cu dizabilităţi şi care a ajuns acum victima intereselor politice ale unor ţări dominante. Vă mulţumesc pentru tot sprijinul!”, a notat Novak pe Facebook.
Eduard Novak încheie Jocurile Paralimpice de la Paris cu un…