Un proxenet celebru ajunsese șef în Arestul Central după ce a cumpărat un paznic cu 10.000 de euro
1 min read
Eduard Ivan, unul dintre cei mai bogați interlopi români, ajunsese șef în toată regula în Arestul Central al Poliției Capitalei, unde a fost închis într-un dosar de trafic de persoane și proxenetism. Acesta reușise să-l cumpere pe unul dintre subofițerii care îl păzeau, iar polițistul, pentru bani, ajunsese chiar să mute arestații în alte celule, la indicațiile lui Ivan.
Un agent al Serviciul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Poliției Capitalei a fost prins în flagrant, joi, în timp ce lua 300 de euro de un bărbat care face obiectul unor acuzații de trafic de persoane. Acesta din urmă îl denunțase pe polițistul respectiv pentru a beneficia de o reducere de pedeapsă.
Cu această ocazie, a ieșit la suprafață și modul în care, pentru mai puțin de 10.000 de euro, liderul interlop Eduard Ivan, zis Edi Chioru sau Edy Power, a reușit să obțină o mulțime de beneficii în afara regulamentului.
Potrivit unor surse judiciare,…