Un bărbat are de plătit 37.800 de lei unei bănci, după o „investiție online”

1 min read

Un bărbat din Suceava s-a trezit cu un credit de 37.800 de lei, după ce a făcut o „investiție online” la o societate energetică. În realitate, a căzut victimă unor escroci cărora le-a permis să îi acceseze telefonul, printr-o aplicație de control la distanță.

În cursul săptămânii trecute, un bărbat din Vadu Moldovei a semnalat la Poliția municipiului Fălticeni că, începând cu data de 7 septembrie, a fost înșelat de cu privire la o investiție către o societate energetică.

El a căzut, de fapt, victima unor escroci care acționează online. A văzut un anunț pe Facebook în legătură cu investiții în acțiuni Romgaz, în care depui 1.250 de lei și primești suma multiplicată de câteva ori, într-o lună de zile. În realitatea, compania nu are niciun fel de campanie de genul acesta și totul este o mare țeapă.

Bărbatul a depus cei 1.250 lei, apoi încă 2.500 de lei prin bancomatul de monede virtuale, așa cum i s-a cerut, pentru a…

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *