România a atras 10 miliarde de euro bani europeni într-un singur an. Dragoș Pîslaru: „Este un record absolut”
1 min read
Dragoș Pîslaru, Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, a anunțat că România a atras 10 miliarde de euro bani europeni într-un singur an, făcând referire la perioada iunie 2025 – iunie 2026. El menționează că acest aspect reprezintă un real record pentru țara noastră, la capitolul atragerii fondurilor europene.
Dragoș Pîslaru afirmă că România a urcat pe locul al doilea în UE la fonduri europene net absorbite. El susține că gradul de contractare a ajuns la 97% și ar putea atinge 100%. Ministrul estimează o absorbție de până la 95% din fondurile PNRR și arată că investițiile finanțate din bani europeni reprezintă peste trei sferturi din investițiile publice ale țării.
Absorbția pe fondurile de coeziune s-a triplat în 2026
În 12 luni, România a reușit să…