PROFESORII care au beneficiat de prime didactice sau profesionale trebuie să explice cum au cheltuit BANII, până la 10 ianuarie

1 min read

Profesorii care au beneficiat de prime didactice sau prime profesionale au termen până la data de 10 ianuarie pentru a depune documentele justificative despre modul în care au cheltuit banii.

Profesorii sunt obligați să depună actele aferente cheltuielilor din primele didactice la secretariatul școlilor unde predau, documentele fiind apoi trimise către Ministerul de Investiții și Fonduri Europene.

Dascălii trebuie să dea o declarație pe propria răspundere în care să explice cum au cheltuit banii primiți de la Guvern și să atașeze la dosar documentele justificative. Spre exemplu dacă din primele respective au achitat un curs de specializare trebuie să atașeze diploma de absolvire.

Câți bani au primit profesorii din partea Guvernului

Profesorii au primit o primă didactică, în valoare de 1500 de lei. Legea prevede ca dascălii să utilizeze acești bani pentru cărți, cursuri de specialitate, dar și pentru achiziționarea…

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *