Primarii nu vor să înarmeze polițiile locale
1 min read
Majoritatea primarilor care au cumpărat arme de foc pentru polițiștii locali evită să-i înarmeze pe aceștia, din motive de siguranță. Totodată, majoritatea angajaților polițiilor locale nici nu ar avea dreptul să poarte arme cu muniție letală, în condițiile în care sunt obligați să urmeze un curs special de pregătire teoretică și practică, pentru plata căruia primăriile nu au alocat banii necesari.
Prin legea de funcționare a Poliției Locale, angajații cu atribuții în materie de ordine publică și poliție rutieră ar avea dreptul să poarte arme de foc cu muniție letală.
Foștii gardieni publici au fost trimiși la școală, la Institutul de Studii pentru Ordine Publică (ISOP), unde au făcut, la fel ca și polițiștii din structurile Ministerului Afacerilor Interne, un curs de trei luni.
Pentru că la ISOP polițiștii locali au făcut inclusiv ședințe de tragere, mulți dintre ei au presupus, în mod eronat, că acest lucru este…