Peste 100 de români au intrat în greva foamei
1 min read
Un număr de 130 de angajaţi ai Serviciilor de Probaţiune au intrat în greva foamei. Ei cer de urgenţă Guvernului punerea în plată a diferenţelor care decurg din drepturile salariale, conform unui memorandum aprobat de Executiv.
„Sindicatul Naţional al Consilierilor din Serviciile de Probaţiune, afiliat Blocului Naţional Sindical, informează că sistemul de probaţiune se află într-o situaţie de criză, manifestată printr-o formă extremă de protest, respectiv greva foamei – asumată în data de 19.12.2023 de peste 130 angajaţi dintr-un sistem în care numărul total de angajaţi nu depăşeşte 690 de consilieri de probaţiune, clasă profesională ce face parte din familia ocupaţională Justiţie”, se arată într-un comunicat transmis, miercuri, de Blocul Naţional Sindical, conform News.ro.
Astfel, Sindicatul Naţional al Consilierilor din Serviciile de Probaţiune solicită de urgenţă Guvernului României semnarea memorandumului aprobat în…