Pacienții vor avea acces la istoricul lor. Ministrul Sănătății anunță o nouă platformă online

1 min read

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, spune, despre noua platformă digitală pentru Casa Națională de Asigurări de Sănătate, că pacienții vor avea acces direct la istoricul lor medical, o premieră pentru sistemul sanitar românesc care va alinia țara la standardele europene.

Proiectul, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență cu 100 de milioane de euro, va înlocui actualul sistem informatic din 2002 care nu a mai fost actualizat și care întâmpină frecvente blocaje.

„Este un soft din anul 2002 care nu a mai fost actualizat și care ani de zile nu a avut nici măcar mentenanță”, a explicat ministrul la Digi 24, citat de Mediafax.

Noua platformă va include un portal dedicat pacienților, accesibil atât pe calculator, cât și pe telefonul mobil, prin username și parolă. Aici pacienții își vor putea consulta analizele, trimiterile, scrisorile medicale, rețetele și întregul istoric…

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *