Jannik Sinner ajunge în fața Tribunalului de Arbitraj Sportiv, după cazul de dopaj. „Audierea va avea loc cu ușile închise”
1 min read
Jannik Sinner, numărul unu ATP, se va prezenta pe 16 și 17 aprilie în fața Tribunalului de Arbitraj Sportiv (TAS), după ce a fost testat pozitiv cu o substanță interzisă, dar nu a fost suspendat.
Italianul a fost testat pozitiv de două ori în martie 2024 cu substanța clostebol.
A fost găsit nevinovat de către Agenția Internațională pentru Integritatea Tenisului (ITIA), după ce a explicat că ar fi suferit o contaminare accidentală din cauza unui spray folosit de un membru al echipei sale.
Jannik Sinner ajunge în fața Tribunalului de Arbitraj Sportiv, după cazul de dopaj. „Audierea va avea loc cu ușile închise”
Agenția Mondială Antidoping (WADA) a făcut apel împotriva deciziei și a cerut o suspendare de un an sau doi.
ITIA și Federația Internațională de Tenis (ITF) s-au alăturat apelului și vor fi părți la audiere.
Jannick Sinner îl va întâlni pe Nicolas Jarry în runda inaugurală a Australian Open, turneu…