Gardienii care păzeau pușcăriile, chemați de la pensie din lipsă de oameni
1 min read
Polițiștii de penitenciare care s-au pensionat în ultimii șapte ani se vor putea întoarce la serviciu. Pe lângă leafă, foștii gardieni vor încasa și 15 la sută din pensie, astfel că încasările seniorilor vor ajunge la un nivel care depășește nivelul mediu de salarizare din România.
Ministerul Justiției a pus în dezbatere publică, pe pagina electronică a instituției, un proiect de lege prin care polițiștii de penitenciare care s-au pensionat în ultimii șapte ani vor putea reveni în sistem. Conform documentului, reangajarea se va face la cerere, fără concurs, cu menținerea categoriei și a gradului profesional deținut la momentul pensionării.
Totodată, foștii angajați care doresc să revină nu vor putea ocupa decât funcții identice sau inferioare din punct de vedere ierarhic față de cele deținute înainte să iasă la pensie.
Beneficiile legii: diminuarea cheltuielilor statului și ameliorarea deficitului de personal
Pentru ca…