Gândul de Vreme | Temperaturi surprinzătoare la mijlocul lui decembrie. ANM, pentru Gândul: „Puține speranțe să vedem soare astăzi, nebulozitate pe tot intervalul”
1 min read
La jumătatea lunii decembrie, vremea se menține tomnatică, dar meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) au emis, totuși, câteva coduri galbene de ceață, care vizează județele Gorj, Olt, Argeș și municipiul București.
Temperaturile, în această perioadă, conform ANM, sunt mai ridicate decât ar fi normal, iar Alina Șerban – meteorologul de serviciu al ANM – a transmis, pentru Gândul, cum va fi vremea astăzi, 15 decembrie 2025.
„Putem spune că ziua de astăzi va fi oarecum asemănătoare cu ziua de ieri din punct de vedere meteorologic, pentru că se păstrează cam același context sinoptic, astfel încât avem ceață sau norii aceea joși în multe zone din țară, în special în zonele joase de relief, prin partea de sud, de vest, de centru.
- Însă norii se vor disipa ușor peste zi, spre după-amiază, astfel încât vor rămâne mai mult în partea de sud, de sud-est și mai puțin în…