Fostul căpitan al echipei naționale de rugby în 7, condamnat pentru cămătărie și șantaj

1 min read

Fostul căpitan al echipei naționale de rugby în 7 și jucător de bază la Dinamo București a fost condamnat de magistrații Judecătoriei Sectorului 1 într-un dosar de șantaj și cămătărie. Cu toate că avea inclusiv calitatea de polițist, Ciprian Căplescu obișnuia să-și amenințe victimele cu moartea sau că vor ajunge în scaunul cu rotile, atunci când întârziau ori nu mai puteau să plătească dobânzile exorbitante calculate de sportiv.

Rugbist al Clubului Sportiv Dinamo București, Ciprian Căplescu era și căpitan al echipei naționale de rugby în 7. Considerat un sportiv de bază la Dinamo, Căplescu a fost încadrat în structurile Ministerului Afacerilor Interne (MAI) ca polițist și a primit gradul de agent.

Cu toate că servea interesele MAI doar ca sportiv, Căplescu a îmbrăcat uniforma și a fost trimis pe stradă, ca polițist operativ, în timpul stării de urgență impuse în perioada pandemiei de COVID-19.

Ce nu se știa, însă,…

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *