Ce a pățit un român care a primit, din greșeală, 400.000 lei în contul bancar

1 min read

Un bărbat din București este nevoit să plătească o amendă penală în valoare de 4.500 de lei pentru că a refuzat să restituie o sumă de bani care i-a fost virată din greșeală în cont.

Bărbatul este administratorul unei societăți comerciale. În urmă cu doi ani, între firma bărbatului și un IFN (instituție financiară nebancară) a fost încheiat un contract de credit pentru suma de 44.000,20 lei. Din greșeală, în momentul virării banilor, a fost adăugat un zero în plus, firmei fiindu-i transferată suma de 440.002,20 lei.

După două zile de la efectuarea tranzacției, bărbatul a observat eroarea și chiar s-a adresat instituției, prin două emailuri, întrebând ce trebuie să facă în această situație.

Trebuie precizat că el a făcut plăți către mai mulți furnizori și a rămas în cont suma de 294.000 de lei. Reprezentanții IFN-ului i-au răspuns că „trebuie restituită integral suma de bani transferată în mod eronat, urmând ca…

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *