Andrei Muraru și ministrul Oana Țoiu au ales o reședință de LUX în SUA, mult mai scumpă, în plină criză bugetară. Suma colosală plătită lunar

1 min read

Ambasadorul României în SUA, Andrei Muraru, a fost întrebat de jurnaliștii prezenți marți, 26 august, la Cotroceni, cu ocazia Reuniunii Anuale a Diplomației Române, despre costurile reședinței de la Washington, în contextul crizei bugetare. Ambasadorul a recunoscut că actuala reședință a fost închiriată cu acordul ministrului Afacerilor Externe, Oana Țoiu, iar costul chiriei este 21.000 de dolari pe lună, o sumă exponențial mai mare decât cea precedentă. 

„În mod evident că atunci când eu și evident împreună cu Ministerul Afacerilor Externe, am decis să preluăm, să închiriem această reședință de la Departamentul de Stat, a fost o decizie care s-a bazat pe experiența pe care am avut-o pentru reședința dinainte.

Era tot o reședință închiriată de la Departamentul de Stat, care avea o cheie de 13.500 dolari. Actuală reședința are o chirie de 21.000 de dolari  pe lună. În acești patru ani…

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *