Alexandru Rogobete ANUNȚĂ o scădere cu 20% a concediilor medicale FICTIVE în august față de mai

1 min read

Ministrul Sănătății anunță la Antena3CNN că deocamdată nu a fost făcut public raportul concediilor medicale, deoarece nu au fost finalizate controalele, însă, din primele date există o scădere cu aproape 20% față de anul trecut, dar și comparativ cu luna mai versus august.

„Raportul nu a fost făcut public pentru că am prelungit misiunea de control a colegilor atât de la Casa Națională de Asigurări de Sănătate, cât și corpul de control de la Ministerul Sănătății pentru a identifica cât mai multe astfel de situații și pentru a limita până la urmă acest fenomen. Tot ce pot să vă spun iese din cifrele pe care le avem în momentul de față, dar sigur, o concluzie mai clară o putem avea atunci când se închide și luna septembrie. Din punct de vedere financiar, există o scădere a numărului de concedii medicale nejustificate sau fără fundament medical atât în anul 2025 față de anul 2024, dar…

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *