Alexandru Rogobete ANUNȚĂ o scădere cu 20% a concediilor medicale FICTIVE în august față de mai
1 min read
Ministrul Sănătății anunță la Antena3CNN că deocamdată nu a fost făcut public raportul concediilor medicale, deoarece nu au fost finalizate controalele, însă, din primele date există o scădere cu aproape 20% față de anul trecut, dar și comparativ cu luna mai versus august.
„Raportul nu a fost făcut public pentru că am prelungit misiunea de control a colegilor atât de la Casa Națională de Asigurări de Sănătate, cât și corpul de control de la Ministerul Sănătății pentru a identifica cât mai multe astfel de situații și pentru a limita până la urmă acest fenomen. Tot ce pot să vă spun iese din cifrele pe care le avem în momentul de față, dar sigur, o concluzie mai clară o putem avea atunci când se închide și luna septembrie. Din punct de vedere financiar, există o scădere a numărului de concedii medicale nejustificate sau fără fundament medical atât în anul 2025 față de anul 2024, dar…