Marcel Ciolacu:”Până la sfârșitul lunii o să o înaintăm legea bugetului în Parlament/ Vom rămâne în deficit de 7% și în ținta de 7% pentru investiții”
1 min read
„Am stabilit foarte clar că până la sfârșitul lunii o să trecem legea bugetului prin Guvern și o să o înaintăm Parlamentului astfel încât, în prima săptămână din sesiunea din luna februarie, legea bugetului să fie aprobată”, a declarat Marcel Ciolacu, după întâlnirea de lucru de la sediul Ministerului Finanțelor cu ministrul Tánczos Barna.
UPDATE, ORA 11.40
Premierul Marcel Ciolacu a ieșit la declarații, după întâlnirea avută cu ministrul Finanțelor.
„Am stabilit foarte clar că până la sfârșitul lunii o să trecem legea bugetului prin Guvern și o să o înaintăm Parlamentului astfel încât, în prima săptămână din sesiunea din luna februarie, legea bugetului să fie aprobată”, a declarat Marcel Ciolacu.
Premierul a mai precizat: „Vom rămâne în deficitul de 7% la sfârșitul anului, așa cum l-am convenit cu Comisia. De asemenea, vom rămâne cu ținta de 7% din PIB pentru investiții.”
„Cu alte cuvinte, vom…