Deținuții de la Penitenciarul MIOVENI încep școala în sistem DUAL/ La rândul lor, au DONAT ghiozdane și rechizite unor COPII aflați în grija statului

1 min read

Începe școala și la Penitenciarul Mioveni. Directorul instituției, Patric Ghebaru, dă publicității o informație din care rezultă că, pentru prima dată în sistemul penitenciar, deținuții pot urma o formă de învățământ dual. La nivelul unității de detenție, s-a făcut un protocol de colaborare cu Ministerul Justiției, Ministerul Educației, Liceul Tehnologic Construcții de Mașini Mioveni, Inspectoratul Școlar Județean Argeș și, nu în ultimul rând, S.C. Automobile Dacia S.A. Pentru că este un proiect-pilot, s-a înscris doar un singur deținut. 

Mai sunt câteva zile până va începe un nou an școlar. La nivelul Penitenciarului Mioveni, s-a demarat un proiect educațional bazat pe învățământul dual. Deținuții pot câștiga bani în timp ce învață o meserie. La final, se poate chiar și angaja în uzina în care a făcut practică și a fost plătit.

În prima lună, o să-l ducem noi la școală. Iar de luna următoare, dacă…

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *