Legea bugetului pe 2024, discutată de Marcel Ciolacu cu guvernatorul BNR: „Avem o abordare corectă: investițiile să depășească deficitul”
1 min read
Premierul Marcel Ciolacu a declarat, luni seară, că a discutat cu guvernatorul BNR Mugur Isărescu, despre noua Lege a bugetului de stat pentru anul 2024. Potrivit premierului, PIB-ul nominal al României va crește anul viitor cu 150 de miliarde de lei.
Discuțiile premierului cu guvernatorul Băncii Naționale au avut loc luni, la ora 11:00. Marcel Ciolacu a precizat la Digi24, că „întotdeauna” se consultă cu guvernatorul Mugur Isărescu, iar discuțiile de astăzi au vizat legea bugetului de stat pentru anul 2024.
Întotdeauna am discuții. Senatorul BNR am avut și pe buget pe liniile mari și principiile mari și pe măsurile pe care le-am luat și să vedem efectele pe decembrie. Urmărim împreună cifrele….un lucru cât se poate de normal, a spus Marcel Ciolacu la Digi24.
Ciolacu dă asigurări că bugetul pe 2024 este unul sustenabil. Liderul de la Palatul Victoria oferă și datele necesare: anul viitor România va înregistra a doua creștere economică…