„Așteptarea oamenilor era să facem un Spital. Nu un Guvern.” „I-am propus rolul de președinte onorific”

1 min read

Numirea Oanei Gheorghiu, cofondatoare a Asociației „Dăruiește Viață”, în funcția de vicepremier, a stârnit multe discuții și controverse în spațiul public. În valul de reacții pro și contra din spațiul public, mulți au așteptat să vadă ce va spune Carmen Uscatu, una dintre co-fondatoarele de la Dăruiește Viață și prietena Oanei Gheorghiu.

Deși tăcerea lui Carmen Uscatu s-a pus pe seama faptul că aceasta ar fi fost plecată în  SUA și nu ar fi fost la curent cu discuțiile din România, pe  5 noiembrie acesta a avut o primă intervenție la Euronews Romania, pe tema numirii Oanei Gheorghiu în Guvernul România.

A fost o primă reacție prevestitoare a unui conflict care s-a dezvoltat, în aceste zile, în spațiul public. „Așteptarea oamenilor era să facem un spital, nu un guvern”, a spus tranșant Carmen Uscatu în legătură cu decizia Oanei Gheorghiu de a accepta o funcție în guvern.

„O vulnerabilitate foarte mare”

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *