„Am fi într-un risc de blackout dacă am închide grupurile pe cărbune de la Complexul Energetic Oltenia”
1 min read
Bogdan Ivan – ministrul Energiei – a declarat, vineri, că dacă ar fi închise grupurile pe cărbune de la Complexul Energetic Oltenia, România s-ar afla cu adevărat în risc de blackout.
Ministerul Energiei va mai transmite o serie de clarificări către cei din Comisia Europeană și, potrivit lui Bogdan Ivan, speră foarte mult că argumentele prezentate vor crea cadrul în care România să nu mai aibă penalităţi pentru neînchidere la timp şi nerespectare a angajamentelor luate.
„În momentul de faţă, în această săptămână mai precis, am purtat mai multe negocieri la nivelul Comisiei Europene pe acest subiect extrem de important, care conform angajamentelor României, luate în urmă cu 5 ani atunci când s-a construit PNRR-ul, România şi-a asumat cea mai agresivă ţintă de decarbonizare din toată Uniunea Europeană.
Asta înseamnă că până la finalul anului 2025, adică peste 3 luni şi jumătate, România ar trebui să închidă…