O tânără de 21 de ani, victimă a unui accident, și-a recăpătat mobilitatea cu ajutorul terapiei moderne

1 min read

Ministrul Sănătății prezintă povestea unei tinere de 21 de ani, victimă a unui accident, care a suferit o fractură vertebrală gravă și a fost internată de urgență, iar apoi a început recuperarea medicală la Spitalul Clinic Județean de Urgență Timișoara.

Alexandru Rogobete explică într-o postare pe Facebook că procesul de recuperare s-a realizat prin terapii moderne, incluzând sesiuni de reeducare a mersului cu ajutorul unui exoschelet cu inteligențǎ artificialǎ – un dispozitiv robotic purtabil de ultimă generație, care oferă pacienților cu afecțiuni grave șansa de a face din nou pași și de a-și recăpăta mobilitatea.

„Povestea acestei tinere arată cât de importantă este colaborarea între secțiile Spitalului Clinic Județean de Urgență Timișoara – de la urgență până la recuperare – pentru ca pacientul să beneficieze de cea mai bună îngrijire posibilă. Prin investițiile Ministerului…

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *