Cetățeanul român expulzat din Serbia este în siguranță/ Ambasada a cerut clarificări

1 min read

Cetățeanul român care a fost expulzat din Serbia este în siguranță, iar Ambasada României la Belgrad a solicitat clarificări autorităților din țara vecină privind motivele pentru care au fost luate aceste măsuri, informează, joi, Ministerul Afacerilor Externe (MAE).

MAE precizează că în noaptea de marți spre miercuri, Ambasada României la Belgrad a fost contactată de un cetățean român, membru al unei organizații non-guvernamentale române, activ în proiecte cu caracter social, participant la seminarul menționat, și care a semnalat că, în acea noapte, a fost legitimat de către autoritățile locale de poliție și condus la sediul unei secții de poliție din Belgrad, alături de alți participanți la seminar.

Ulterior, a fost dispusă măsura părăsirii Serbiei în termen de 24 de ore cu privire la cetățeanul român și la alți cetățeni străini participanți, precum și măsura interdicției intrării în Serbia pentru o perioadă de un…

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *