Sebastian Burduja îi predă o lecție de energie lui Călin Georgescu. Ministrul Energiei demontează afirmațiile „călăreţului singuratic”
1 min read
Sebastian Burduja, ministrul Energiei, demontează afirmaţiile „călăreţului singuratic” Călin Georgescu, cu privire la „suveranismul” energetic. Oficialul arată că centralele eoliene produc, la acest moment, 19% din totalul energiei produse în România, dându-, astfel, replica lui Călin Georgescu care spune, potrivit ministrului Energiei, că “moriştile alea distrug totul în jur cu electromagnetismul lor reptilian.”
„Mai spune că facem bişniţă cu gazul românesc, chipurile îl dăm gratis peste Prut”
Burduja mai aminteşte propunerea aceluiaşi „suveranist” ca, în loc de a exploata gazele din Neptun Deep, România „să ia gaz ieftin de la ruşi” şi să devenim „dependenţi de ei şi să ne trezim că închid robinetul (…) când e iarnă mai friguroasă, exact cum le fac celor din Transnistria acum.”
„Mai spune că vindem lacurile ţării străinilor, deşi nu există nicio iniţiativă în acest sens – zero – şi asta e…