„Este un obiectiv pe care mi l-am autopropus”
1 min read
Vineri, ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, și directorul general al CNAIR, Cristian Pistol, au anunțat începerea procedurilor pentru construcția unei noi autostrăzi, care va lega Timișoara de Moravița, pe o distanță de 72,93 kilometri. „Este un obiectiv pe care mi l-am autopropus în momentul în care am venit ministru al Transporturilor”, a spus Grindeanu.
„Astăzi s-a lansat primul lot în licitație, de la Timișoara la Moravița, urmând ca săptămâna viitoare să fie lansat lansată în licitație lotul al 2-lea astfel încât Timișoara-Moravița, săptămâna viitoare pe cele două loturi să se afle în stadiul de licitație”, a precizat ministrul Transporturilor.
Primul tronson, care se va întinde între Remetea Mare și Jebel, pe o lungime de 35,67 kilometri, a fost transmis către Agenția Națională pentru Achiziții Publice (ANAP) pentru validare, au anunțat cei doi oficiliali de la Transporturi.
Am început procedurile pentru…