România este a 2-a cea mai periculoasă țară din Europa pentru șoferi în 2025

1 min read

Din punct de vedere statistic, România rămâne a doua cea mai periculoasă țară europeană pentru șoferi. În 2024, Bucureștiul era însă pe primul loc. Acum „fruntașă” este Serbia, urmează pe locul 2 România iar locurile 3,4 și 5 sunt ocupate de Bulgaria, Grecia și Croația.

Grecia se clasează printre cele mai periculoase 5 țări din Europa pentru șofat în 2025 , conform datelor Consiliului European pentru Siguranță Rutieră și Transporturi, înregistrând 64 de decese rutiere la un milion de locuitori, relatează ertnews.gr.

Când vine vorba de șofat, Serbia se află în fruntea listei celor mai periculoase țări europene, cu 78 de decese rutiere la un milion de locuitori în 2024.

România este pe locul 2 la periculozitate

România și Bulgaria urmează cu 77, respectiv 74 de decese, în timp ce Grecia și Croația completează primele cinci locuri cu 64, respectiv 62 de decese la un milion de locuitori.

În schimb, Norvegia este cea…

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *