Acest Guvern va face ca românii să fie cu adevărat tratați ca parteneri egali în UE

1 min read

În începutul ședinței de guvern de joi, premierul Marcel Ciolacu s-a referit la acordul politic privind aderarea țării noastre la spațiul de liberă circulație a mărfurilor și persoanelor, Schengen. Primul-ministru i-a asigurat pe români că „acest Guvern va face ca românii să fie cu adevărat tratați ca parteneri egali în Uniunea Europeană, iar economia noastră să crească exponențial”.

Potrivit surselor Gândul, decizia aderării României la Schengen, într-o primă fază aerian și maritim se află în acest moment pe masa statelor membre UE și se așteaptă decizia din partea Austriei. (detalii AICI)

Tot la subiectul extinderii Schengen, s-a referit și premierul Marcel Ciolacu, care, în începutul ședinței de guvern de joi, a declarat că „acordul urmează să fie pus în practică în scurt timp și la nivel oficial printr-o decizie a reprezentanților tuturor statelor membre din Uniunea Europeană”.

Ridicarea granițelor aeriene și…

Citeste mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *